TRADYCJA PISANIA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

image_pdfimage_print
Tradycja pisania listów świątecznych powstała w Anglii w XIX wieku. Za twórcę pocztówek świątecznych uznawany jest Henry Cole. Pierwsza ilustracja przedstawiała rodzinę przy stole wigilijnym oraz postaci pomagające biednym. Wydrukowano ją w 1000 egzemplarzach na twardym papierze. Była to pierwsza w świecie pocztówka, a wysłano ją w 1843 roku.
Do Polski pierwsze karty świąteczne docierały w końcu XIX wieku. W 1900 roku ogłoszono konkurs na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas projekt Henryka Sienkiewicza, i to właśnie autorowi Trylogii zawdzięczamy do dziś używane słowo „pocztówka”.
Świąteczny zwyczaj wysyłania pocztówek z życzeniami swoim bliskim i znajomym trwa pomimo korzystania też z elektronicznej poczty, SMS-ów, MMS-ów. Jest jeszcze dużo ludzi, którzy nie wyobrażają sobie, żeby nie kupić przed świętami pięknych kart, po to żeby wysłać ciepłe życzenia od serca bliskim, znajomym, z którymi nie można zasiąść przy stole wigilijnym, zwłaszcza jeśli dzieli nas duża odległość.
Możemy też wykonać kartę świąteczną własnoręcznie różnymi technikami, przy użyciu różnych surowców. Uczniowie klasy IVa oraz V na lekcji plastyki wykonali kartki świąteczne. Oto kilka z nich😊: