MYŚL POZYTYWNIE :)

image_pdfimage_print

Jak trenować pozytywne myślenie?

Zastanów się nad tym, oglądając film:

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=DLtvnRvzTs0&app=desktop

Najważniejszym składnikiem pozytywnego myślenia jest optymizm, który powoduje, że patrzymy z wiarą w przyszłość i nie poddajemy się przy pierwszej porażce.

Wyobraź sobie siebie w przyszłości. Czy widzisz człowieka przygnębionego, pesymistę widzącego w otoczeniu samo zło, czy może człowieka wierzącego we własne siły, cieszącego się życiem i pozytywnie nastawionego do świata? Jasne, że to drugie!!!

Podobno statystyczny Polak narzeka nawet kilkanaście razy dziennie. Często nawet tego nie dostrzegamy, ale gdyby się zastanowić… jak często padają z Twoich ust fatalne słowa dotyczące pogody, nauki, zmęczenia, obowiązków, …? Spokojnie, to naturalne. Trudności nie wynikają z samych wydarzeń, ale ze sposobu w jaki do nich podchodzisz!

 

Jak reagujesz na to, co dzieje się w Twoim życiu? Czy kiedy coś Ci nie wychodzi, mówisz: „Nigdy mi się nic nie udaje, to wszystko bez sensu, jestem beznadziejny” czy raczej: „No tak, tu mi nie wyszło”. Czy w sytuacji sukcesu, np. kiedy dostaniesz dobrą ocenę, uważasz, że akurat miałeś szczęście, czy że jesteś zwyczajnie dobry i sukces (ta ocena) Ci się po prostu należał?

Wszyscy dążymy do jakiegoś nieokreślonego szczęścia, tymczasem jest ono obecne w krótkich, ulotnych chwilach życia codziennego! W spokoju, nudzie, zapachu obiadu, śpiewie ptaków, tęczy, zachodzie słońca. Spróbuj to dostrzec!

Jak to zrobić? To całkiem proste. Otwórz oczy na to, co ładne i przyjemne. Wychodząc z domu, wciągnij powietrze i powiedz: „Ale cudownie!”. Pozytywne aspekty możemy odnaleźć nawet w drobiazgach, pomyśl: „Dzisiaj jest wielki dzień. Jestem mistrzem”.

Pamiętaj, jesteś panem swojego nastroju! Optymizmu można się nauczyć, choć wymaga to, jak w przypadku każdej umiejętności, cierpliwości i nieustannego ćwiczenia. Dlatego nie poddawaj się, bo droga do pozytywnego myślenia jest warta przebycia!

Drogi Uczniu!

Pamiętaj, że służę Ci pomocą w rozwiązywaniu różnych sytuacji i zawsze możesz się do mnie zwrócić o pomoc.

Potrzebujesz rozmowy? Napisz do mnie, zadzwoń.

Pedagog szkolny.