Jak to było z Konstytucją 3 Maja?

image_pdfimage_print

Konstytucja 3 maja obraz Jana Matejki

 

Konstytucja 3 maja – Ustawa Rządowa z dnia 3 maja  została uchwalona 3 maja 1791r.

Ustawa regulowała ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Ustawa rządowa 1 strona

 

rękopis Konstytucji 3 maja

 

W okresie zaborów świętowanie konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. „Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 r. ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy”

Obchody Święta 3 maja w Warszawie 1919 r. Źródło: BN Polona

Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania.

3 maja 1990 r. w Warszawie odbyły się pierwsze po roku 1939 uroczyste obchody tego święta. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz.

Warszawa 03.05.1990. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nz. stoją od lewej: poseł Wiktor Kulerski, wiceminister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, premier RP Tadeusz Mazowiecki. Na dole z prawej minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk. Fot. PAP/I. Sobieszczuk

 

Obchody Święta konstytucji 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie w 2019 roku