2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

image_pdfimage_print

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

 

Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?

Data święta flagi nie jest przypadkowa 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się  do zakończenia  II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie.

Wiersz „Flaga „ Cz. Janczarski

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

 

Symbolika barw

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnia, że z heraldycznego punktu widzenia, barwami polskimi była biel orła i czerwień tarczy herbowej. Czerwień symbolizuje odwagę i waleczność, od wieków była też kolorem uprzywilejowanym, którym posługiwali się najbogatsi obywatele. Za prawdziwie narodową barwę polską uznawany jest karmazyn, czyli ciemna czerwień, Z kolei biel była powszechna w użyciu i symbolizuje czystość, szlachetność oraz porządek.

 

Kilka podstawowych  zasad dobrej praktyki dla obywatela przy wywieszaniu flagi narodowej:

  • Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana.
  • Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pineską do drzewca.
  • Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
  • Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
  • Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami” nie symbolizują już państwa polskiego.
  • Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor bały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
  • Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła, lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
  • Pamiętaj: Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe i przy wyjątkowo silnym wietrze!

2 maja obchodzimy Święto Flagi – proponujemy Wam zabawę polegającą na  sfotografujcie się z flagą wykonaną samodzielnie lub gotową. Wykonane zdjęcie prześlijcie na adres e-mailowy szkoły: zs.ulan@ulanmajorat.pl . Zostaną one  opublikowane na stronie szkoły.