ŚWIĘTO PRACY

image_pdfimage_print

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.

 W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń  z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w USA podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

 

Święto Pracy w Polsce

W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wielokrotnie odbywało się to wbrew woli zaborców. Organizowane było przez działaczy  II Proletariatu.

Pochód pierwszomajowy w Krakowie, 1936

W 1950 roku komunistyczny rząd nadał Świętu Pracy rangę państwową. Od tej pory stało się ono jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu kraju. Obywatele mieli wówczas zapewniony dzień wolny od pracy, by móc wziąć udział w oficjalnych obchodach. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL.

 

JAK ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA OBCHODZI ŚWIAT?

Grecki dzień kwiatów i życia

Według Greków 1 maja to nie tylko Święto Pracy i związane z nim pochody, ale również dzień kwiatów i życia, gdyż ziemia odradza się po długiej zimie. W tym dniu mieszkańcy miast tradycyjnie wyruszają na pikniki, na wieś. Charakterystycznym widokiem jest niebo pełne latawców.

 

Francuskie Święto Konwalii

Również we Francji 1 Maja to nie tylko Święto Pracy, ale także Święto Konwalii (z fr. la fete du muguet). Kwiat ten jest uznawany za symbol szczęścia, pomyślności i młodości, dlatego Francuzi obdarowują bukietami bliskich, których cenią i lubią. Ofiarowanie konwalii oznacza życzenie szczęścia, ale także pracy.

 

Angielski May Day

Od 1978 roku także pierwszy poniedziałek maja w Wielkiej Brytanii jest dniem ustawowo wolnym od pracy (bank holiday). Wtedy organizowane są demonstracje związane ze Świętem Pracy. W tym dniu jednak nie tylko propaguje się i celebruje prawa pracownicze,  to także rozpoczęcie sezonu letniego.