Wyjazd do Lublina na pokazy chemiczne i fizyczne

„Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym” – Maria Skłodowska-Curie

 

W dniu 27 września 2019 r. odbyła się wycieczka do Lublina, w której udział wzięli uczniowie z klas siódmych i ósmych naszej szkoły. Program wycieczki obejmował pokazy chemiczne i fizyczne prezentowane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie oraz projekcję filmu „Legiony”.

Na wydziale chemii obejrzeliśmy doświadczenia skupiające się głównie na reakcjach chemicznych związanych ze zmianą barwy wskaźników w zależności od odczynu roztworu i eksperymentach dotyczących gazów. Największy zachwyt wśród młodzieży wywołały doświadczenia zakończone wybuchami.  

Po pokazach chemicznych udaliśmy się do kina na projekcję filmu „Legiony”. Ogromne wrażenia towarzyszyły uczniom po zakończonym seansie, a temat filmu przypomniał wszystkim jak ważnym - zwłaszcza dla młodego pokolenia - jest patriotyzm, poświęcenie, bezinteresowność.

Tegoroczne pokazy z zakresu fizyki dotyczyły następujących tematów: "Uff… Jak gorąco.”, "Ruch obrotowy”, "Prąd elektryczny” oraz "Rezonanse”.

Zajęcia praktyczne motywują do głębszej analizy praw przyrody, inspirują dociekliwość i postawy badawcze. Wielkim atutem pokazów fizycznych i chemicznych był czynny udział uczniów w eksperymentach, dzięki czemu na własnej skórze mogli przekonać się, że prawa fizyki i chemii rządzą zjawiskami w przyrodzie i życiu codziennym. Naukowcy prezentujący pokazy w nietuzinkowy sposób przedstawiali ciekawostki z zakresu tych dyscyplin, co skłoniło naszych uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Jak co roku pokazy zostały przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób z nutką humoru. Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę.

W tym dniu towarzyszyła nam piękna pogoda i doskonałe humory.

Emilia Walentukiewicz